Fanów twórczości jest obecnie

poniedziałek, 22 lipca 2013

Daria Galant "Lilith"- zbiór wierszy

Tom wierszy, wydany w 2007 roku przez Instytut Wydawniczy 'Świadectwo" w Bydgoszczy. Utwory pochodzą z lat 90'- tych ubiegłego stulecia, gdy pisarka zdawała maturę, następnie studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako całość (zbiór) pojawiły się dopiero w 2007 r.  Recenzję utworów poetyckich uczynił Ludwik Czech w czasopiśmie literackim Akant w artykule krytyczno- literackim:  "Poezja pod wysokim patronatem" (Akant, 2007).
Całość składa się z trzech części: "Lilith na ziemi", "Lilith wygnana", "Lilith na niebie".
Odwołują się do mitu Lilith, pierwszej żony Adama, o której nieomal wcale nie wspomina Biblia, jak pisze w przedmowie do zbioru dr. Piotr Piotrowski, znany filozof i astrolog. Lilith postanowiła opuścić męża, ponieważ nie mogła żyć z nim w partnerstwie. On wolał, jak głosi podanie, aby roztaczać nad nią władzę. A to było  nie w zgodzie z oczekiwaniami Lilith, co do związku z mężczyzną. Dlatego opuściła Adama. Jej miejsce zajęła potem uległa Ewa.
Jednak, chociaż oparcie swoje wiersze mają w micie i astrologii (Lilith to też gwiazda na nieboskłonie), DG opisuje swoje głębokie przeżycia jako alegoria przypowieści. Lilith to także kapłanka emancypacji, wolności wyborów, muza artystów. Dr Piotr Piotrowski pisze w przedmowie do zbioru wierszy Darii Galant Lilith- Bogini poza Rajem  tak: "   To ucieleśnienie silnej woli(...). Jako pierwsza doświadczyła wolności wyboru, poznawszy smak zarówno światła, jak i mroku. To przyszła famme fatale".
Wiersze z tomu poetyckiego "Lilith" są głębokie i poruszające. Ukazują "okres kształowania się siły ducha i charakteru utalentowanej młodej kobiety, wiernej wizji swojego pisarstwa od początku. To barwna i przejmująca opowieść o przyszłej powieściopisarce i jej świecie"- napisała w nocie wydawniczej do zbioru wierszy Danka Woźniak.

oprac. l/w

Brak komentarzy: