Fanów twórczości jest obecnie

niedziela, 26 maja 2013

Obrzędowa pieśń leśna- poezja puszczy

A kiedy darom twym
lesie zielony
nieprzemierzony
oddam się podług modlitw mych
o wiatr i deszcz
z wiarę, żeś jest

Domem dla mnie stoisz
błękit niebem stroisz
lesie zielony
nieprzenikniony (...)


Oto fragmnet pieśni leśnej, autorstwa Darii Galant. Liryka obrzędowej pieśni leśnej została zaśpiewana przez Teresę Włodarczyk i zespół  ludowy"Puszcza Biała" z Rząśnika po raz pierwszy  w filmie dokumentalnym pt: "Magia Kurpiów Białych", zrealizowanym w 2012 r. przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiegoa a emitowanym aktualnie przez telewizję ogólnopolską TVR.
Liryka tej pieśni, w artystycznej aranżacji Teresy Wlodarczyk (której nota bene wycinanki znajdują się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce) i murmurandzie zespołu, stała się poetyckim symbolem Puszczy Białej i jej duchowej spuścizny, przyjęta przez widzów z ogromną wrażliwością i wzruszeniem. Od tej pory "Modlitwa do Puszczy Białej- Pieśń Leśna" prezentowana jest przez zespół na wielu spotkaniach kulturalnych w galeriach, muzeach i imprezach państwowych.
- Gdy słuchałam tej pieśni, w całym ciele czułam wzruszenie- mówiła podczas spotkania w "Galerii prz Fabryczce" w Wołominie jedna z uczestniczek spotkania z twórczością Darii Galant, które odbylo się 22 maja 2013 r.
Sama autorka o swojej pieśni:- To pewien hołd, który oddałam miejscu, w którym aktualnie żyję i pracuję.

oprac. L/w 

Brak komentarzy: