Fanów twórczości jest obecnie

niedziela, 16 stycznia 2011

Głęboka moc duchowa Natury

Z listu od czytelnika, nadeslanego do Wydawnictwa:
"Przeczytalam "Poludnicę" i "Siostry Opposto". Uważam, że są to dwie najpiękniejsze książki, jakie mialam w ręku. Zastanawiam się, czy w tych powiesciach przyroda, lub innymi slowy: natura, występuje przeciw czlowiekowi? Dlatego, że źle robi? Czy ma zle intencje wobec innych ludzi? Jaka jest tego przyczyna?"

W powiesci angielskiej, gotyckiej, powiesci należących do nurtu "Czarnego Romantyzmu",na rozwój którego mial wplyw amerykański transcendentalizm, pojawia się zawsze motyw duchowosci natury. Natura ma swoje prawa do zarządzania ludzkim życiem, chociaż czlowiek próbuje ją poskramiać.

W pisarstwie D.Galant, które literaturoznawczo można zaliczyć (podciągnąć) pod ten nurt (chociaż w Polsce to okreslenie jest malo popularne, to jednak tworzy wspanialą literaturę tajemnicy i niepokoju), fabula bazuje na tajemnicy Natury i jej sceptycznym stosunku do czlowieka.
Przyroda i natura obserwują postać (bohatera) i oceniają jego charakterologiczne cechy. Jego zdolnosc do odczuwania dobra i zla oraz rozgraniczania go.
Skutkiem tego Natura albo pomaga danej postaci (jak w powiesci "Poludnica"), wyrwać się z zaklętego kręgu szaaleństwa, albo udaremnia zamiary nagatywnych postaci.

oprac. L/W

Brak komentarzy: