Fanów twórczości jest obecnie

środa, 25 sierpnia 2010

Jerzy Łuszcz- monodram poetycki

Esej poetycki pt: "Burza nad rzeką Bug" Darii Galant, który zaprezentowany zostanie 28 lipca 2010 roku w Janowie Podlaskim na Festiwalu Jazzowym, w calosci opiera się na monodramie poetyckim aktora dramatycznego Jerzego Luszcza. Aktor wraz z pisarką wspólpracują od wielu lat. Ostatnio Jerzy Luszcz odczytal brawurowo fragment biografii wybitnej rzeźbiarki Anny Dębskiej w ostatniej scenie filmu Darii, opowiadającym o losach rzębiarki i jej swiecie ("Opowiesc o koniach i ludziach. Anna Dębska. TVP 2. 2008).
- Pisząc scenariusz do "Opowiesci...", jako że literatura jest dla mnie sztuką najważniejszą, wplotlam czytanie ksiązki biograficznej Anny w sam film. Byl to zabieg odważny, bo pięc minut czytania ksiązki na ekranie, to spora dawka slowa, która nie pokrywa się z obrazem. Dlatego może być filmowo kontrowersyjna. Lecz dzięki Jurkowi, który wspaniale zinterpretowal tekst, widz mógl przeżyć prawdziwe emocje, chociaż tylko je slyszal- mówi Daria Galant.

Wsród tlących się swiec, ustawionych przez Darię na werandzie domu Anny, Jerzy ubrany w kurtkę, sprawiający wrażenie czlowieka z drogi, wspaniale zinterpretowal tekst.
- Jak slyszalam i widzialam te scenę na wernisażu Anny, plakalam. Chociaż widzialam ją już wielokrotnie, bo film Darii oglądam zawsze z zapartym tchem- mowila jedna z uczestniczek wernisazu.

oprac. L.W

Brak komentarzy: