Fanów twórczości jest obecnie

poniedziałek, 31 sierpnia 2009

świat przedstawiony w pisarstwie Darii Galant

Współczesne pisarstwo niewiele współnego ma z pisarstwem. Przede wszystkim brak w pisarstwie polskim tzw. świata przedstawionego, czyli iluzji rzeczywistości, w którą pisarz powinien zabrać swojego czytelnika.
Płytkie opowiadania o człowieku i jego perturbacjach stanowią karykaturę analizy ludzkiej kondycji czy osobowości. Ów nurt, w zasadzie nadający się jedynie na półki z literaturą popkulturową a nie literaturą, urósł niesiety za sprawą tzw medialnych biznesów literackich do rangi polskiej literatury współczesnej.
W dodatku reprezentuje owa popkultura nasze piśmiennictwo książkowe za granicą, co nie wpływa przychylnie na odbiór naszych rodzimych tworów literackich.
Tymczasem wiara czytelnika w świat ukazany w książce powinna być niepodważalna. Tak, jak ma to miejsce w powieściopisarstwie D.Galant.
Tam człowiek uwikłany w stany świadome i podświadome, przemierza swoją drogę a wraz z nim czytelnik.
Profesor Tadeusz Żabski z Uniwersystetu Wrocławskiego określił pisarstwo tej autorki jako najciekawszy współczesny nurt literatury polskiej, która nie zabiega o sławę lokalną a jedynie o zainteresowanie czytelnika i swoją wieczność. Bo wieczność literatury pozostaje w odbiorze czytelników i emocjach, jakie ona potrafi (bądź nie) wzbudzić oraz w zrozumieniu adaptacji tych dzieł za granicą.
I tym rygorom pisarka stara się sprostać w kolejnych swoich powieściach. Mam nadzieję, że powieści D.Galant, naszej rodzimej, aczkolwiek bardzo eksportowej pisarki, doczekają się nie tylko swoich obcojęzycznych wcieleń, ale i filmowych odpowiedników.
Czego szczerze naszej sztuce życzę.

dr. Wanda Kazimierska (literaturoznawca)

Brak komentarzy: